Také letos byla šance, že se našim včelám ve středním Povltaví povede akátová snůška. Ranní mrazy na konci dubna a na začátku května však rozhodly, že akátové porosty v okolí dvou včelnic pomrzly. Nepomrzly jenom akáty, ale tradičně také ořechy a dokonce švestky a třešně. Vzhledem k tomu, že se naše spotřeba akátového medu rok od roku zvyšuje, vyhledali jsme si v průběhu předjaří několik lokalit na jižní Moravě a v Polabí s rozsáhlými akátovými porosty a vážně jsme přemýšleli o vyzkoušení kočování se včelstvy. V těchto teplejších lokalitách je navíc značně vyšší pravděpodobnost, že akáty nepomrznou a v době kvetení bude také teplé počasí důležité pro intezivní produkci nektaru. Požádali jsme majitele vybraných pozemků o souhlas s dočasným umístěním včelstev na cca 2-3 týdny – a získali jsme souhlas vedení jedné menší obce nedaleko od Roudnice nad Labem. Zde se nachází vyšší desítky hektarů akátových porostů. Vybrali jsme desítku silných včelstev a 18. května jsme je převezli do Polabí. V tu dobu akáty ještě nekvetly a s ohledem na zmiňované pomrznutí ovocných stromů i v této oblasti na přelomu dubna a května jsme měli při pohledu na rašící listy určité pochyby, zda se mrazy nepodepsaly také na akátech. Po devíti teplých dnech a nocí jsme vyrazili na kontrolu … V pátek 29. května ráno to na stanovištích typicky vonělo a v korunách akátů silně hučelo, na česnech úlů panoval čilý ruch. Medníky byly za pár dnů snůšky zaplněné z více než 2/3 a byl tedy přepoklad, že se zaplní i nově přidané medníky u těch nejlepších včelstev …

Včera jsme medníky dovezly a včelstva vrátili na jejich stálá stanoviště, no a zítra se chystáme na vytáčení prvního akátového medu z tak vzdálené lokality. Na první pokus to vypadá velmi slibně a je tak pravděpodobné, že se stane kočování za druhovými medy jednou z našich náplní i pro další období. V letošním roce jsme kočování vyzkoušleli také v květu řepky, a pokud vykvetou zaseté lány pohanky, svazenky a slunečnice, tak vyrazíme i k nim. To na rozdíl od akátů bude za humny – svazenka je u Ponědrážky, pohanka u Lužnice a téměř 30 hektarů slunečnice roste mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslaví nebo v okolí Týna nad Vltavou.