O nás
aneb malá jihočeská včelí farmička u Velechvínského POLESÍ
Máme rádi přírodu, často v ní pobýváme a sledujeme ten neustálý koloběh života, který se každoročně opakuje, a přesto je pokaždé jiný. O včelaření jsme začali přemýšlet před několika lety, kdy s našimi přibývajícími roky přicházela potřeba větší sounáležitosti s přírodou, v které jsme chtěli trávit stále více času. Při toulkách krajinou jsme tu a tam potkávali staré mobilní včelíny nebo stanoviště včelstev a bázlivě jsme pozorovali bzukot a na první pohled neorganizované výlety včel z úlů a zase zpět. Pak přišla na řadu včelařská literatura, studium základů včelařství z knih a časopisů a v „pandemické“ zimě roku 2020 padlo rozhodnutí. Budeme mít vlastní včely! Pořízení a montáž prvních nástavkových úlů, jejich natírání, stloukání rámků, drátkování, a nakonec natavování voskových mezistěn, to vše patřilo k přípravným činnostem začátku roku 2021 a následného jara.
V začátku je také potřeba mít velké štěstí a potkat ideálně včelaře profesionála a zároveň fajn člověka, s kterým se dá o včelách mluvit dlouhé hodiny. Tím se pro nás stal Jirka Kadlec z Českých Budějovic (www.vcelykadlec.cz). Od Jirky jsme získali v červnu 2021 prvních dvanáct oddělků a tyto umístili na dvě pečlivě vybraná stanoviště, z toho dvě včelstva pak na zahradu u domu. Žijeme v Ševětíně severně od Českých Budějovic a pestrá okolní příroda skýtá mnoho zajímavých míst pro umístění včel. Kombinace přítomnosti lesa, luk, náletových křovin, zahrad a sadů, zemědělských ploch a dostupnost vody se stala cílem pro hledání vhodných lokalit.
První měsíce jsme byli u včel prakticky denně, pozorovali, podněcovali, zkoumali, zda staví plásty a pomalu je připravovali na první zimu, které předcházelo léčení kyselinou mravenčí a krmení cukerným roztokem. Zima 2021/2022 byla mírná a všechna včelstva byla v únoru a březnu v dobré předjarní kondici.
Pečovat o včelstva je jedna věc, zázemí pro včelařské vybavení a zpracování včelích produktů je věc další. Dílna a část skladu nářadí v hospodářské budově vedle domu se staly objektem rekonstrukce na podzim 2021. Jejím cílem byla malá ale hezká medárna, sklad potřeb pro včelaření a potřebné hygienické zázemí. Vše se přes toho času obrovské problémy s dostupností stavebních materiálů a lidských kapacit nakonec podařilo a do konce zimy jsme nové prostory vybavili potřebnou základní včelařskou technikou. Vedlejším a původně neplánovaným výsledkem rekonstrukce byla venkovní dílna pro kompletaci včelařských potřeb (nástavky, dna, rámky), která usídlila pod rozsáhlým stávajícím přístřeškem vedle budovy medárny. Podzim a zima byla také obdobím příprav na naši první ostrou sezonu – chystání a kompletace dalších nástavkových úlů, rámků, ale také etiket na první včelí produkty, osnovy a grafiky našeho webu, který právě sledujete. Načetli jsme další odbornou literaturu, shlédli mnoho videí zkušených profíků o téměř nekonečném světě včelařské problematiky. Vybírali jsme další vhodná stanoviště, jednali s majiteli pozemků o možnosti umístění včelích úlů, ale hlavně jsme se s respektem k nepoznanému těšili, až vypukne jaro a s ním naše první ostrá včelařská sezóna.
Koncem března 2022 jsme dovezli od Jirky Kadlece další jednonástavková vyzimovaná včelstva (oddělky, které přečkaly zimu) na dvě nová stanoviště a šli jsme tak do jara s celkem šestadvaceti včelstvy. Dubnové mrazy a sníh vývoj vyzimovaných nováčků dost zbrzdily. Jaro bylo krásné! Obrovská energie pučící a kvetoucí přírody se promítala do síly včelstev, čehož jsme využili k tvorbě prvních vlastních oddělků a odchovu matek. Celkem jsme tak rozšířili včelstva o 26 vlastních nových oddělků a vychovali nové matky od stávajících premiantek. Při tom všem cvrkotu jsme nezapomínali na sledování včelí pastvy, tedy kde co kvete, v jakém pořadí, jaký pyl a nektar je přinášen do úlů a snažili jsme se vyhnout vyrojení včel. Odměnou, kromě té nejdůležitější, tedy pomoci v opylení mnoha rostlin v okolí, nám byl také první jarní med, který jsme vytáčeli na konci května. První odvíčkované plásty, zkoumání chuťových rozdílů medu z jednotlivých stanovišť, vytáčení v medometu, čeření, pastování medu, plnění medu do sklenic a jejich etiketování, to vše bylo pro nás zase nové. Nové postupy, nová úskalí, nová odhodlání, a nakonec jsme si prošli kompletní první sezónou, vytočili ještě druhý květový med s lípou a v čase psaní těchto řádků máme za sebou letní léčení včel a krmení před další blížící se zimou. Medovicový ani čistý lipový či akátový med jsme v té první nepoznali, ale to není vůbec podstatné. Možná někdy příště, když příroda a včely spojí síly dohromady a zadaří se. Celý rok 2022 byl pro nás velkou školou a radostí z malých i větších úspěchů. Prošli jsme si dosud nepoznané a s pokorou a odhodláním do dalších období jsme snášeli také některé nezdary. Opět se těšíme na kolečko příprav na sezónu novou a na její start. Byť je teprve září 2022, je to už za chvíli. Navíc oproti loňskému roku zahajujeme dálkové dvouleté studium včelařství na učilišti v Blatné.
Podzim a zima 2022/2023 prověřily trpělivost a odhodlání řady včelařů. V širokém okolí byly velké úhyny včel, některým včelařům nepřežila dokonce žádná včelstva. My jsme z 66 zazimovaných včelstev do jara ztratili dvě včelstva a to vinou našich začátečnických chyb, kdy nám dvě včelstva uhynula hlady již na konci února. Bereme to jako součást školy života neb jak praví jedno úsloví … Kdo nedělá chyby, nic se nenaučí!
Od ledna 2023 jsme se kromě přípravy na novou sezónu zaměřili také na získání registrace naší zpracovny medu od Státní veterinární správy v Českých Budějovicích. Veškeré vynaložené úsilí se vyplatilo a v měsíci dubnu jsme obdrželi registraci a číslo provozovny CZ 31890214. Následně jsme v měsíci květnu prošli první kontrolou provozovny včetně kontroly hygieny technického zařízení na zpracování medu a rozboru medu na nepovolená antiparazitika. Vše dopadlo na výbornou. Registrace nám umožnuje nabízet naše včelí produkty v široké distribuční síti a také prostřednictvím vlastního e-shopu a bereme ji také jako určitou garanci pro spotřebitele, že zpracování našich včelích produktů probíhá v bezpečném, technologicky a hygienicky kvalitním prostředí.
Zima a jaro 2023 nebyly z hlediska počasí ideální. I přes řadu úskalí jsme šli do nové sezóny s cílem dosažení finálního počtu cca sta včelstev na celkem desetí stanovištích. K loňským stanovištím v katastru Ševětína, Mazelova, Drahotěšic, Dynína a Ponědraže jsme letos rozšířili naše včelaření do katastru Poněšic, Týna nad Vltavou a Radonic. Co nám jaro a léto prakticky přinesou zhodnotíme tradičně po sezóně …
Rok 2023 je u konce a je tu obvyklé roční hodnocení včelařské sezóny. Včelám se dařilo, v letošním roce měly dvě větší medové snůšky medu květového, v červnu nám k našemu překvapení trochu medovaly akáty na Semenci a o prázdninách jsme se dočkali na většině stanovišť také tmavého medu medovicového (lesního). Celkem jsme počet včelstev rozšířili o čtyřicet nových oddělků na sto šest a vyměnili několik desítek matek ve včelách, kde už byly včelí matičky třetím rokem. Dlouhý teplý podzim byl velmi neobvyklý a teprve se ukáže, jak se projevil na zásobách a na schopnosti včel zdárně přezimovat. V novém roce se chystáme zdokonalit vybavení medárny o nový automatický odvíčkovací stroj, zdárně ukončit studium včelařského učiliště v Blatné a zejména stále více pronikat a pochopit život včel … Těšíme se také na stávající i nové zákazníky a věříme, že budou stejně jako my nadšeni z vůně a chutě medu našich včel.
První a nejchladnější čtvrtina roku 2024 je skoro u konce a máme pocit, že se zima letos nekonala. Kromě první poloviny ledna panuje pro nás velmi příjemné počasi a na mrazy už si ani nevzpomemene. Přípravu vybavení na letošní sezónu, brzké jarní pohlídky a úpravy včelstev máme za sebou a stav včel je velmi dobrý. Nepřežila nám ze 106 zazimovaných dvě včelstva, jedno bylo navíc v březnu osiřelé a jedna matka kladla jen trubčinu. Tato dvě včelstva jsme spojili s rezervními oddělky a jdou tedy do sezóny také v dobré formě. V únoru jsme fotili s budějovickým fotografem Michalem Landou nové produktové fotky a objednali jsme novou techniku do našeho zázemí. Prvním a zřejmě nejvíce ceněným pomocníkem v medárně bude od letošního medobraní elektrický odvíčkovací stroj od firmy Carl-Fritz, který zvládne odvíčkovat za stejný čas 15x více plástů než člověk. Koncem března jsme přivítali v našem technickém týmu další tři tváře: kotel od firmy Baze alfa na tavení vosku a voští, odstředivku na vosk a čerpadlo na med. Kotel a odstředivka pomůžou vyvářet staré včelí dílo a tím udržovat v plodišti slušný hygienický standard, získávat vlastní vosk na výrobu svíček a mezistěn, no a díky čerpadlu ubyde další zbytečná dřina. Med je díky své hustotě 1,4x těžší než voda a zvedání nádob s medem dává tělu zabrat. Jelikož nejsme úplně nejmladší a chceme čas využívat co nejefektivněji, nahrazujeme postupně lidskou práci stroji. Také se blíží konec dvouletého studia včelařství na SOU v Blatné, v červnu nás čekají písemné, ústní a praktické zkoušky! Zatím se moc neučíme, ale snad to zvládneme … Je konec března 2024 a už se těšíme na letošní sezónu! Co nám přinese, co se naučíme, co zažijeme a v čem bude zase jiná, to si shrneme po sezóně.
Tak to máme konečně za sebou! Závěrečné zkoušky na SOU v Blatné jsme zvládli v červnu 2024 s přehledem (to se nám to machruje, když to dobře dopadlo … :-)) a ve svých 54 letech máme konečně výuční listy! No to to trvalo stát se zemědělcem – včelařem. Jestliže hodnotíme ukončení školy jako pohodové, pak včely nám připravily v létě 2024 naprostý očistec. Zřejmě abychom oslavili naše ukončení školní docházky pořádně po včelařsku! No melecitózní (cementový) med je něco, co opravdu NIKDY nechcete zažít podruhé. Skoro dvě tuny tvrdého medu v plástech zůstalo stát na zahradě pod střechou až do jara 2025, neboť jsme v polovině července 2024 rezignovali na další pokusy, jak získat z „cementového“ medu medovicový. To prostě nejde a nedává to žádný smysl. Ale jinak byl rok 2024 z pohledu včelařského vcelku dobrým rokem. Dobrého medu dostatek, včely v pohodě zazimovaly a včelaření nás baví stále více. V souvislosti s již zmíněným melecitózním medem jsme na tom ale byli s dostupným množstvím medníkových souší po letní snůšce podobně jako na začátku našeho včelaření. Neměli jsme v podstatě žádné. Do čeho budou dávat včely první jarní med v roce 2025 bylo jasné – buď si vystavět nové medníkové plásty nebo musí aspoň do začátku na jaře 25 „vyžrat“ to, co jim jejich sestry v létě roku 2024 nanosily a tím uvolnit plásty do medníku. V říjnu jsme se pustili do rekonstrukce poslední místnosti na skladování medu a obalů … a v listopadu bylo hotovo!
Přes zimu jsme předělávali medníky na menší počet plástů, to aby nám odvíčkovací stroj lépe odvíčkoval více vystavěné plásty. Takže jsme se zase v mírných mrazech přehrabovali v těch uskladněných plástech plných tvrdého medu … vcelku dobrý způsob, jak si to dobře zapamatovat a získat určitý druh fóbie pro případ, že uvidíme dělnice létat za letního svítání k lesu. Stejně tak jsme se v zimě věnovali drátkování nových rámků pro dvojnásobně vysoké plodiště. To je takový náš pokus a test pro rok 2025, jak včelím matkám zpříjemnit kladení a dělnicím starost o plod … a sobě v podstatě také zrychlit práci a prohlídky plodiště.
Zima utekla velmi rychle a jaro 2025 začalo v normálnějším pojetí než to uspěchané předchozí. Včelky v našich úlech přezimovaly v parádní kondici, nicméně kolem nás pomřelo včelařským souputníkům více něž 50 % včelstev, někteří neměli včelstva žádná. U nás jsme postrádali tři včelstva a z několika matek se přes zimu staly matky trubcokladné. Ještě že máme každý rok k dispozici 15-20 rezervních oddělků pro tyto případy. Takže jsme je různě pospojovali a na konci března bylo vše připravené na nástup úžasného ročního období – JARA! To, jak se včely vypořádaly s předloženými zásobami cementového medu je zaznamenáno v našem blogu o včelaření „Náš včelařský rok“, takže se zde nebudeme dlouze rozepisovat … ale dopadlo to dobře a na konci dubna byly medníky čísté … Do nové včelařské sezóny jsme šli také s dalším technickým vylepšením v naší malé medárně – pořídili jsme nové a spolehlivé zubové čerpadlo na med, velkou a dokonalou termokomoru primárně na rozpouštění medu ve sklenicích a medárnu jsme vybavili tepelným čerpadlem na topení či chlazení prostor pro vytáčení a zpracování medu. Venkovní prostor pro skladování včelařského vybavení jsme na jaře vybavili novým větším přístřeškem, takže už budeme mít veškeré rezervní nástavky, rámky, dna, mezidna, mřížky, krmítka, oplodňáčky, plemenáče, síta, kotel s odstředivkou na vosk, téměř 400 medníků a dalšího včelařského harampádí pod střechou … A je to! Popravdě, nikdy by nás před začátkem včelaření nenapadlo, kolik vybavení a místa je pro smysluplné a řemeslně poctivé včelaření potřeba.
Další posun jsme v roce 2025 plánovali i v oblasti novinek – nové menší balení medů (250 g) spojené s novým typem dárkového balení a sortiment ořechů v akátovém medu, to jsou naše novinky pro podzim a zimu 2025/2026! K tomu bylo potřeba posunout i kategorizaci naší zpracovny medu z „registrované“ na „schválenou“. Což se nám povedlo ve zkušebním provozu od května 2025 a po třech měsících a prodělaném auditu ze strany Státní verinární správy pak na dobu neurčitou od srpna 2025 … Nyní, pokud budeme chtít, tak můžeme prodávat med přímo také do zahraničí, případně máme možnost vykupovat med od jiných včelařů. Také jsme od podzimu 25 doplnili na naše zadní etikety EAN kódy, to aby i v prodejnách, kde nabízí naše produkty, měli o něco jednodušší život. No a jak dopadla včelařská sezóna v roce 2025? Otestovali jsme si od dubna na sedmi včelstvech kombinované včelaření s dvojnásobně vysokým plodištěm (32,5 cm), vyměnili jsme 2/3 matek a odchovali jsme dvacet nových rezervních oddělků, z kterých jsou už teď na konci srpna v podstatě plnohodnotná včelstva. Květového medu jsme vytočili o něco méně než obvykle, medovicového (lesního) naopak nastandardní množství. Máme nakrmeno, léčili jsme dle našich nejosvědčenějších postupů a znalostí … takže je v podstatě zazimováno! Ještě označit několik matek a jednou měsíčně juknout do úlů, po našem „pokecat“ s včelími rodinami, jaká že je v úlech nálada … a příjemně unaveni po náročné sezóně se těšíme zase na JARO a na naše zákazníky, s kterými se budeme od konce srpna až do Velikonoc vídat zase častěji!
