Novinky z naší včelí farmičky

… aneb co aktuálně chystáme, jak se daří včelám a kde se můžeme potkat.

 

Naše první kočování za akátem
Naše první kočování za akátem

Také letos byla šance, že se našim včelám ve středním Povltaví povede akátová snůška. Ranní mrazy na konci dubna a na začátku května však rozhodly, že akátové porosty v okolí dvou včelnic pomrzly. Nepomrzly jenom akáty, ale tradičně také ořechy a dokonce švestky a třešně. Vzhledem k tomu, že se naše spotřeba akátového medu rok od roku zvyšuje, vyhledali jsme si v průběhu předjaří několik lokalit na jižní Moravě a v Polabí s rozsáhlými akátovými porosty a vážně jsme přemýšleli o vyzkoušení kočování se včelstvy. V těchto teplejších lokalitách je navíc značně vyšší pravděpodobnost, že akáty nepomrznou a v době kvetení bude také teplé počasí důležité pro intezivní produkci nektaru. Požádali jsme majitele vybraných pozemků o souhlas s dočasným umístěním včelstev na cca 2-3 týdny – a získali jsme souhlas vedení jedné menší obce nedaleko od Roudnice nad Labem. Zde se nachází vyšší desítky hektarů akátových porostů. Vybrali jsme desítku silných včelstev a 18. května jsme je převezli do Polabí. V tu dobu akáty ještě nekvetly a s ohledem na zmiňované pomrznutí ovocných stromů i v této oblasti na přelomu dubna a května jsme měli při pohledu na rašící listy určité pochyby, zda se mrazy nepodepsaly také na akátech. Po devíti teplých dnech a nocí jsme vyrazili na kontrolu … V pátek 29. května ráno to na stanovištích typicky vonělo a v korunách akátů silně hučelo, na česnech úlů panoval čilý ruch. Medníky byly za pár dnů snůšky zaplněné z více než 2/3 a byl tedy přepoklad, že se zaplní i nově přidané medníky u těch nejlepších včelstev …

Včera jsme medníky dovezly a včelstva vrátili na jejich stálá stanoviště, no a zítra se chystáme na vytáčení prvního akátového medu z tak vzdálené lokality. Na první pokus to vypadá velmi slibně a je tak pravděpodobné, že se stane kočování za druhovými medy jednou z našich náplní i pro další období. V letošním roce jsme kočování vyzkoušleli také v květu řepky, a pokud vykvetou zaseté lány pohanky, svazenky a slunečnice, tak vyrazíme i k nim. To na rozdíl od akátů bude za humny – svazenka je u Ponědrážky, pohanka u Lužnice a téměř 30 hektarů slunečnice roste mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslaví nebo v okolí Týna nad Vltavou.

Náš lipový med CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY
Náš lipový med CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY

V regionální soutěži Chutná hezky. Jihočesky 2026 získaly naše včely druhé místo za povedený lipový med! Máme velkou radost, že jsou naše včelí dělnice již třetí rok v řadě úspěšné v této tradiční soutěži regionálních produktů, která se letos konala již podvacáté. Po loňském prvním místě za med medovicový (lesní) a předloňském druhém místě za med květový smíšený tak pomalu vyčerpáváme další možnosti účasti v této soutěži. Každý produkt, který získá ocenění, se totiž nemůže v dalších ročnících soutěže účastnit.

Našim včelkám blahopřejeme a držíme palce v dalším sběru a zahušťování sladkého nektaru. Zanedlouho uvidíme, jaké sladké poklady donesou do medníků v letošním roce!

Vyrážíme na jarní trhy
Vyrážíme na jarní trhy

Blíží se Velikonoce a s nimi také první letošní farmářské trhy. Letošní premiéru jsme absolvovali dnes ve Veselí nad Lužnicí. K dispozici máme všechny druhy medů, tedy květový smíšený, květový pastový, lesní (medovicový), akátový a také poslední zbytky lipového. Stejně tak je v naší nabídce sortiment ořechů v akátovém medu, pěkná dárková balení a NOVĚ také vylepšené voskované bavlněné sáčky a ubrousky vhodné na skladování potravin. Těšíme se na další jarní setkávání – a kde to bude?

4.4.26 Velikonoční trh v Třeboni, 9-17 hodin

12.4.26 Jarní trh pod kostelem v Ševětíně, 8-12 hodin

Přejeme vám pohodový rok 2026!
Přejeme vám pohodový rok 2026!

Vážení přátelé, kamarádi a příznivci včel,

přejeme vám v novém roce hlavně dobré zdraví, pohodu a radost! Děkujeme vám za přízeň v uplynulém roce a těšíme se na další milá setkávání v roce novém.

Mějte se sladce, D & S

Vyrážíme na jarní trhy
Adventní trhy 2025

První adventní víkend je za námi a tím i velmi povedený trh na třeboňském Masarykově náměstí. Velmi hezký program přilákal velké množství návštěvníků, kteří si našli cestu k našemu stánku. Prosinec je před námi a přinášíme informaci o tom, kde budeme ještě v prosinci k zastižení.

13.12.2025, 15-19 hodin, u nás doma v Ševětíně, na trhu „pod kostelem“

14.12.2025, 15-18 hodin, premiéra trhu Na Návsi ve Starých Hodějovicích, pod kostelem Panny Marie

17.12.2025, 10-20 hodin, poklidný a letošní poslední trh před Biografem Kotva v Českých Budějovicích

Naše nabídka je zatím kompletní – medy, široký sortiment dárkových balíčků, mýdla s medem a propolisem, svíčky a ozdobičky z včelího vosku a medové perníčky.

Přejeme všem klidný a pohodový Advent a těšíme se na viděnou.

Stáňa a Dan

Naše podzimní novinky – ořechy v akátovém medu
Naše podzimní novinky – ořechy v akátovém medu

Také pro letošní rok jsme pro milovníky medu připravili několik novinek. Využili jsme pomalé krystalizace lahodného akátového medu k tomu, že jsme do něj zalili ořechy … Od klasických vlašáků, přes lahodně máslové pekany až po úplně největší chuťově dokonalou prémiovou lahůdku, pražené lískové ořechy z italského Piemontu. K dispozici je také mix všech 3 druhů ořechů v jedné sklenici. Všechny varianty jsou v našich klasických šestihranných sklenicích. Kromě jednotlivých sklenic ořechů v akátovém medu máte možnost vybrat si pro své nejbližší nové dárkové sady se třemi sklenicemi, které lze nakombinovat jednak z již uvedených novinek, nebo také variantu dvou medů s jednou sklenicí ořechů, případně dvě sklenice s ořechy a jednu sklenici medu nebo zvolit jen tři druhy medu dle vlastního výběru. Všechny tyto novinky jsou již k dispozici v našem eshopu zde na stránkách. Pokud jste z blízka nebo projíždíte kolem, zavolejte a zastavte se u nás ve dvoře, rádi vám všechny možnosti ukážeme.

V létě jsme vám také slíbili, že postupně budeme nabídku eshopu rozšiřovat o produkty, které nabízíme na našem včelařském stánku v rámci farmářských trhů. Začíná doba dlouhých nocí, nezadržitelně se blíží Advent, tak jsme do eshopu aktuálně zařadili poměrně široký sortiment svíček a ozdobiček z voňavého včelího vosku. Všechny svíčky i ozdoby jsou lité v silikonových formách a vznikají v naší domácí včelařské dílně z vlastních přebytků včelího vosku. Těšíme se na vás, Dan a Stáňa.

Nejsme žádní chlubílci, ale zveřejnit to zde musíme … :-)
Nejsme žádní chlubílci, ale zveřejnit to zde musíme … 🙂

Už je to pár měsíců venku, ale tady u nás jsme se o tom ještě nezmínili. Takže to dnes napravujeme. Po loňském druhém místě v soutěži Chutná hezky jihočesky, které získal náš květový smíšený med, jsme se letos ještě o stupínek posunuli a získali jsme tak v kategorii MED první místo s medovicovým (lesním) medem. Prolink na stránky soutěže je zde https://www.chutnahezkyjihocesky.cz/ocenene-produkty/rocnik-2025/med

Výsledek nás velice potěšil a další dobrou zprávou je, že zrovna v letošním roce naše včelky zamakaly a donesly slušnou porci velmi chutné medovice, kterou přeměnily ve výborný medovicový med. Pokud budete mít zájem, můžete nejen tento vítězný med objednat zde v sekci E-SHOP, případně jej ochutnat na některém z podzimních či předvánočních trhů. Přehled těch nejbližších trhů uvádíme níže.

Aktuální trhy srpen/září:

30.8.2025 Třeboň náměstí – Letní tečka, 9-17 hodin

21.9.2025 Ševětín pod kostelem, 8-12 hodin

27.9.2025 Třeboň náměstí – Svatováclavský trh, 9-17 hodin

28.9.2025 Veselí nad Lužnicí u KD, 8-12 hodin

Je srpen, my jsme zpátky … a máme pár novinek!
Je srpen, my jsme zpátky … a máme pár novinek!

Po celkem dlouhé více než tříměsíční pauze jsme zpátky s tím, co je u nás nového. Spousta věcí se udála za tu dlouhou dobu, což si můžete v případě zájmu přečíst na našem blogu v sekci … Náš včelařský rok. Ve včelách bylo letos opravdu hodně práce, tak se omlouváme za to, že jsme zde promlčeli spoustu času. Budeme se snažit si i vám to v dalších měsících vynahradit.

Máme po medobraních, téměř nakrmeno a léčíme kyselinou mravenčí, abychom v rámci našich možností a znalostí podpořili vznik zdravé a dlouhověké generace zimích včel. Medu je letos dostatek, zejména medovicového/lesního. Ten je obvykle jen občas a v menším objemu, ale letos je tomu jinak. Naopak chladný květen způsobil slabší první medobraní, takže je méně jarního medu vhodného zejména na pastování. Pro letošní podzimní a zimní sezónu jsme přichystali několik novinek, které vám budeme postupně představovat.

Pro tentokrát jen takové úvodní shrnutí. Nově máme připravené hodně milé dárkové balení pracovně „3x 250 g“. Pracovní fotka této dárkovky je tady někde v příspěvku. Součástí balení může být jak med (250 g), nově také ořechy v akátovém medu a samozřejmě také kombinace medů a ořechů v medu. Celkem máme připraveny čtyři varianty ořechů – Vlašské ořechy v akátovém medu 230 g, Pekanové ořechy v akátovém medu 210 g, vyhlášené pražené Lískové ořechy z italského Piemontu I.G.P. 210 g (opravdová lahůdka) a také Mix tří druhů ořechů 220 g. Akátový med jsme pro tyto kombinace zvolili zcela cíleně. Je lahodný, svojí jemností se k ořechům velmi hodí a velice pomalu krystalizuje, takže oříšky budou pěkně vidět a zejména z praktického pohledu půjdou dobře a dlouho nabírat lžičkou. Z doplňkového sortimentu budeme mít nově v nabídce voskované bavlněné sáčky na pečivo či jiné potraviny. Jakmile budou jednotlivé novinky finálně připraveny, tak se objeví v nabídce sekce E-SHOP a také zde v Novinkách.

Také se těšíme na podzimní trhy, jejichž přehled zde zveřejníme co nevidět. Mějte se fajn, přejeme vám hezký zbytek prázdnin!

Jarní farmářské trhy se blíží!
Jarní farmářské trhy se blíží!

Zima pomalu končí, blíží se začátek jara a s ním také letošní zahájení prvních farmářských trhů. Chystáme se na již tradiční a oblíbená místa – kde nás můžete potkat?

6.4.2025 První jarní Veselský trh před KD Veselí nad Lužnicí, 8-12 hodin

16.4.2025 Velikonoční trh před Biografem Kotva v Českých Budějovicích, 10-20 hodin – ZRUŠENO!

19.4.2025 Velikonoční trh v Třeboni, 9-17 hodin

27.4.2025 Domácí trh pod kostelem v Ševětíně, 8-12 hodin

Těšíme se na vás! Dan a Stáňa.

Adventní trhy
Adventní trhy

Za pár týdnů začíná období Adventu a blíží se tak oblíbené adventní trhy. V letošním roce jsme vsadili na osvědčená místa a přichystali několik novinek. Kromě již tradičního medového sortimentu máme připraveny svíčky a ozdobičky z včelího vosku, medové perníčky, mýdla s medem a propolisem a několik variant dárkových balení pro potěšení blízkých a přátel. Zveme vás na náš stánek v níže uvedených termínech:

30.11.2024 Třeboňský trh, Třeboň plná andělů a rozsvícení vánočního stromu, od 9 do 18 hodin

7.12.2024 Ševětínský adventní trh pod kostelem, od 15 do 19 hodin

8.12.2024 Veselský adventní trh ve Veselí nad Lužnicí, od 14 do 18 hodin

18.12.2024 Vánoční trh před Biografem Kotva v Českých Budějovicích, od 9 do 20 hodin

Září a říjen budou plné farmářských trhů!
Září a říjen budou plné farmářských trhů!

Za pár dnů začíná měsíc září a my se začínáme chystat na první podzimní trhy. Počasí se sice zatím zapomnělo někde uprostřed léta, ale kalendář je neúprosný. Po hektickém červencovém medobraní, kdy jsme nestačili ze včelstev odebírat ztuhlý melecitózní med, po období krmení a léčení včelstev, nastupuje čas, kdy se budeme zase častěji vídat s vámi, našimi zákazníky. K dispozici máme opět poměrně široký sortiment medů: květový smíšený (letos získal 2. místo v soutěži Chutná hezky, Jihočesky!), květový pastový, medovicový (lesní) a také omezené množství květového medu akátového, v různých velikostech balení včetně dárkových balení. Sortiment medů budeme postupně během podzimu doplňovat o svíčky z včelího vosku, voskové ozdoby, voskované ubrousky a také tradiční medové perníčky. Kde nás můžete v září a říjnu potkat?

7.9.2024 Včelenský trh ve Včelné u Českých Budějovic

21.9.2024 Velké Skaliny u Kaplice (na statku Děravá bota)

22.9.2024 Veselský trh ve Veselí nad Lužnicí

28.9.2024 Svatováclavský trh v Třeboni

6.10.2024 Dolní Bukovsko

20.10.2024 domácí trh v Ševětíně pod kostelem (přeloženo z 15.9.2024)

Budeme potěšení, pokud se zastavíte a vybavíte se na nadcházející podzim a zimu medem od našich včel … nebo jen tak na slovíčko a ochutnávku. Těšíme se na vás!

Tento týden začala medovicová snůška!
Tento týden začala medovicová snůška!

Před několika dny začala na řadě našich lesních stanovišť medovicová snůška. Po loňském medovicovém medu, který byl po více než šesti letech, to vypadá na druhý rok v řadě za sebou, kdy se zřejmě dočkáme oblíbeného medovicového medu. Jediné, co by mohlo snahu našich včel překazit, jsou silné přívalové deště, které by umyly jak medovici samotnou, tak její producenty. Počasí nám nepřálo prakticky celý duben, tak se těšíme, že červen bude v tomto směru milosrdný. Červne, díky!

Naše první kočování za akátem
Akátový med bude!

Naše druhé medobraní bylo skromné, krátké, ale velmi lahodné. Máme je v dostatečném množství jen na jednom stanovišti a nektar v našich podmínkách dávají jen občas. Letos navíc hodně pomrzly při velkém ochlazení v druhé polovině dubna, a tak kvetly jen částečně, buď části stromů nebo jen některé. Ano, akáty! Včelaři a včely Trnovník akát milují, lesníci a ochránci původních druhů rostlin jej nemají v lásce, protože se v místech výskytu velmi rychle (invazivně) šíří a potlačuje tak původní vegetaci. Celá rostlina kromě květů je jedovatá, med vzniklý z nektaru akátových květů je ale považován za nejchutnější a nejzdravější. Vzhledem k výjimečnosti a oblibě tohoto medu jsme hledali téměř dva roky stanoviště v jižních Čechách, kde by byla šance jednodruhový akátový med získat. Jedno jsme našli na Semenci u Týna a letos, po dalších dvou letech hledání, jsme našli druhé stanoviště. Je také v jižních Čechách, ale až na samotné hranici kraje. Na tomto místě je dokonce sedm hektarů opravdu velmi hustých starých i mladých akátových porostů. Pro úspěšné akátové medobraní teď už zbývá jen „pár drobností“ – připravit zdravá a silná včelstva, počasí bez jarních mrazových extrémů a v době květu výborné počasí pro produkci nektaru. Těšíme se, že to vyjde už příští jaro!

První jarní medobraní je téměř u konce!
První jarní medobraní je téměř u konce!

Loni 9. června, letos už 12. května, tedy téměř o měsíc dříve. Jarní medobraní začalo velmi brzy a jako první stanoviště jsme letos zvolili ta v Ponědraži a v Dyníně. Jednak zde byly včelky nejdále s víčkováním medu a také je na těchto stanovištích vysoký podíl řepkového medu. Ten raději vytočíme včas, než aby nám zkrystalizoval ještě v plástech. V medárně máme letos dva nové pomocníky – elektrický odvíčkovač plástů a čerpadlo na med. Obě zařízení nám už aktuálně pomáhají časově lépe zvládat zpracování medu v medárně a také, což je snad ještě důležitější, ušetří naše záda již tak značně zatížená zvedáním těžkého včelařského vybavení, medníků a nádob s medem. Elektrický odvíčkovač zvládne za hodinu zpracovat až 200 plástů s medem, zatímco včelař a jeho manželka dohromady zhruba pětadvacet. Rozdíl je to propastný, tak se snad letos při medobraní aspoň trochu vyspíme … 😊.

Květový med od našich včel Chutná hezky, Jihočesky!
Květový med od našich včel Chutná hezky, Jihočesky!

Přátelé, kamarádi a příznivci, máme velkou radost! Po čtyřech letech intenzivního učení a neustálého vylepšování našeho včelařského řemesla jsme se rozhodli přihlásit letní květový med (smíšený) do soutěže organizované každoročně a již 18 let Jihočeskou agrární komorou. V kategorii medů získal náš Jihočeský MED Z POLESÍ, květový smíšený, 2. místo. Desetičlenná hodnotící komise posuzovala jednak samotný produkt a dále obal, design a správnost uvedených legislativních údajů na etiketách. Jsme potěšeni, že už první rok účasti v této soutěži se nám podařilo získat významné regionální ocenění.

Blíží se jarní medobraní
Blíží se jarní medobraní

Opravdu nezvykle brzy proběhne letošní jarní medobraní. Žlutá pole pomalu blednou, a to je jasným znamením, že se blíží první jarní vytáčení medu. Po měsících teplotních extrémů, kdy na přelomu března a dubna se teploty dostávaly nad 30 stupňů, aby v polovině dubna spadly opět pod nulu, je příroda ke včelám vlídnější a silná jarní vlna dokvétající vegetace jim poskytuje velká množství nektaru a pylu. Po čtrnácti dnech půstu, kdy včely v podstatě nevylétly z úlů, nastalo intenzivní období snůšky. Úkol zněl jasně: alespoň částečně dohnat to, co se za dva týdny vyčkávání v úlech nestihlo. Úly jsou zaplaveny nektarem a úlové včely evidentně nestíhají vysušovat a přemisťovat velké množství doneseného nektaru do medníku. Až žlutá pole opět zezelenají, nastane čas medobraní. Jako každý rok se těšíme na to, jaký mix vůní a chutí se našim včelám podařil namíchat letos. Trochu smutku nám přinesl pohled na některé rašící listnáče – mlaďounké lístky zejména dubů a akátů jsou na řadě míst černé, spálené od mrazu. Dlouhé roky jsme něco podobného neviděli, ale věříme tomu, že si s tím mocná příroda tak jako vždy poradí. A kdyby ne, tak další šance je už za rok …

Září a říjen budou plné farmářských trhů!
Chystáme se na trh v Ševětíně!

Blíží se poslední dubnový víkend a my se chystáme na první letošní domácí trh u nás v Ševětíně. Proběhne v neděli 28.4.2024 od 8 do 12 hodin tradičně pod ševětínským kostelem. Těšíme se jako vždy a na co se můžete těšit vy? Plníme do sklenic dostupné druhy medů (květový, pastový, medovicový a akátový), dárková balení medů, výrobky z včelího vosku a medové perníčky. Srdečně vás zveme k našemu stánku!

Medníky jsou ve včelách!
Medníky jsou ve včelách!

Letošní jaro má velmi nestandardní průběh. Dle našich záznamů kvetou rostliny o 3-4 týdny dříve než v loňském roce, tak jsme museli přizpůsobit práci se včelami tomuto vývoji. Rozkvétají pampelišky, třešně, švestky a hrušně, včely jsou připraveny na první větší jarní snůšku, tak jsme tento týden do včelstev doplnili medníky s panenskými plásty. S radostí sledujeme, jak se v teplých dnech daří opylovat kvetoucí stromy v našem malém sadu. Těšíme se na letošní med a věříme, že nás včely potěší jeho skvělou vůní, barvou a chutí!

Jarní farmářské trhy se blíží!
Farmářské velikonoční trhy ve Veselí nad Lužnicí a v Třeboni

Dnes začalo jaro a s ním začínají také první jarní farmářské trhy. Kde nás můžete do Velikonoc potkat? V neděli 24. března budeme na farmářském trhu ve Veselí nad Lužnicí (náměstí T. G. Masaryka, 8-12 hodin) a o necelý týden později, v sobotu 30. března, nás můžete potkat na velikonočním trhu také na Masarykově náměstí (8-17 hodin), ale v Třeboni. Nabídneme vám dostupný sortiment medů, ozdoby z včelího vosku, voskované látkové ubrousky a velikonoční medové perníčky. Těšíme se na setkání s vámi!

Včelí osazenstva v našich úlech jedou na plný plyn!
Včelí osazenstva v našich úlech jedou na plný plyn!

Definitivně je zatopeno „pod kotlem“ v horní polovině úlů, strůpek je všude teplý, zásadně roste plocha plodu. Matičky kladou několik set vajíček denně a létavky využívají každou vhodnou chvíli, kdy se oteplí, aby donášely do úlů pyl a vodu. Příroda je oproti loňským záznamům o 2-3 týdny napřed, ve velkém kvetou první vrby a meruňky (že by se letos po pěti letech urodilo?), takže je sháňka i po prvním nektaru. Abychom jim pomohli s tepelnou pohodou, prohodili jsme v posledních dvou týdnech nástavky, ty s plodem šly pod strůpek a zimní zásoby pod plod nebo úplně dolů nad dno. Jo a pozor, máme nové stanoviště v Mojském lese v katastru Červeného Újezdce. Sedm včelstev z dalších našich stanovišť zde našlo svůj nový domov.

0
    0
    Košík
    Košík je prázdný