NÁŠ VČELAŘSKÝ ROK

aneb co se právě děje u nás na včelnicích
2023

Září

Během září panovalo ideální pozdní Mariánské léto. Krásné dny přinesly i do úlů pěkné oživení. Na česnech to celkem žilo, zejména v první polovině měsíce, kdy jsme ještě doplňovali zásoby letošním oddělkům. V druhé polovině měsíce už přece jen byla rána chladná a než se vzduch prohřál tak, aby se létavkám chtělo ve větším počtu pro vodu nebo zbytky čerstvého pylu z teplejšího prostoru úlu, soustředil se největší letecký provoz u oček a česen na časné odpolední hodiny. Koncem září se dny velmi rychle zkracují, tak je týden po týdnu viditelnější další oslabování výletů včel k rostlinám. V úlech je vše připraveno na právě začínající včelí zimu, aby se mohly už několik málo týdnů po zimním slunovratu těšit na start včelího jara.

Červenec / Srpen

V červnu a červenci panovalo po dobu několika delších období stálé suché počasí, což evidentně přálo producentům medovice … a tak jsme se konečně dočkali medovicového medu! Nejen dle předpokladu na lesních stanovištích, ale i tam, kde dominovaly duby a buky. Poslední letošní medobraní bylo krátké, ale intenzivní. Od desátého do dvaadvacátého července nastal kolotoč odvčelení – svezení – odvíčkování – vytáčení – vytřídění medných plástů a jejich následné uskladnění. Všechna produkční včelstva jsme nachystali již do zimních sestav. Následovalo krátké ale intenzivní léčení kyselinou mravenčí a poté intenzivní dvoutýdenní krmení cukerným roztokem. Poté opět léčení dlouhodobými odpařovači pomocí 65% kyseliny mravenčí. Tento postup se nám v minulých letech osvědčil, tak jsme se k němu tradičně přiklonili také letos dle hesla „Neměň, co funguje …“. Uvidíme, jaký bude výsledek. Na letošní oddělky jsme byli při léčení opatrnější. Jelikož jsme před rozkladením matky v oddělcích ošetřovali oddělky 15% kyselinou mléčnou, vložili jsme před letním krmením na loučky papírové utěrky namočené do roztoku kyseliny šťavelové a glycerinu. Poté jsme oddělky zakrmili cukerným roztokem (i když letos měly oddělky opravdu velmi slušné vlastní zásoby) v době, kdy už měla produkční včelstva na stanovištích dostatečné zásoby, abychom pokud možno předešli loupežím z vlastních včelstev. V průběhu podletí jsme také vyměnili zbývající původní včelí matky kladoucí od roku 2021 za nové.

Stejně jako v loňském roce jsme hlavní včelařskou sezónu ukončovali s pocitem, že jsme udělali optimum pro to, abychom se mohli těšit na další rok se včelami bez zásadních ztrát. Jako začínající včelaři jsme s letošní skladbou medů a medným výnosem spokojeni. Měly by být spokojené i včely, kterým jsme nechali 5-8 kg medu na včelstvo. Malinko nás mrzí jen výpadek lipové snůšky, která se nekonala díky totálnímu suchu v době květu lip. Tak třeba to vyjde příště …

Červen

Červen začal přípravou prvního medobraní. Počasí se konečně ustálilo. Květnové i červnové nektarové snůšky byly o jeden až dva týdny posunuté, tak jsme s prvním medobraním začali až v druhém červnovém týdnu. To už na většině míst začala i medovicová snůška. Letošní první květový med je díky časovému posunu a obohacení medů o medovici chuťové jiný, bohatší a aromatičtější něž je obvyklé. Zejména díky tomu, že na většině stanovišť tentokrát nevévodí dominantně řepkový med, ale je to skutečně pestrý mix jarních nektarů a také medovice. Akáty v okolí Týna nad Vltavou kvetly v první polovině června o poznání slaběji než je obvyklé, tak jsme se silné akátové snůšky nedočkali. Ale akátový med letos v omezeném množství přece jen nabízíme. Díky posunu snůšek je letos situace jiná také u oddělků. Zatím jsme díky průběžným snůškám nemuseli nové oddělky příliš podněcovat, většinu rozvoje tak zvládly vlastními silami. Ukončili jsme také první ročník včelařského učiliště a čekají nás školní prázdniny … paráda!

Od včelařů v okolí víme, že medovicová snůšla nebyla v našich končinách už od roku 2018. Letos to zatím na několika lesních stanovištích vypadá slibně, tak snad se dočkáme také oblíbeného medovicového/lesního medu. Na poslední letošní medobraní se právě chystáme a poté nastane už i pro nás pravidelný prázdninový koloběh – léčení, krmení, léčení … Snad i v tomto směru nebude letošní rok extrémní a podaří se nám přichystat včelky na zimu tak, aby byla zdravotně v pořádku a s dostatečnými zásobami.

Květen

První dekáda května byla ohledně počasí nadějná. Ustal déšť a denní teploty poskočily k 17-18 stupňům. Tato naděje netrvala dlouho a opět začalo období vytrvalých dešťů. Včelami nacpané úly, ale letový provoz minimální. Včelky neměly co na práci, postupně konzumovaly donesené zásoby a včely krmičky začaly přemýšlet o rojení. Byť jsme od konce dubna vytvořili nejméně 20 velkých sběrných oddělků a z těch jsme vytvořili čtyřicet nových mini včelstev (oddělků) s matkami, na některých stanovištích jsme měli plné ruce práce s vylamováním naditých matečníků a vytvářením prostoru v úlech. Končí druhá dekáda května, období intenzivního kvetení bude pomalu končit a snůška prvního jarního medu nevypadá moc nadějně.

V oblasti našeho včelařského zázemí máme ale důvod k radosti. V měsíci dubnu jsme získali od Státní veterinární správy v Českých Budějovicích registraci naší zpracovny medu s číslem registrace CZ 31890214. Následně jsme v měsíci květnu prošli ze strany SVS ČB první komplexní kontrolou včetně odběru stěrů ze zařízení na zpracování medu a také rozborem medu na nepovolená antiparazitika. Všechny sledované parametry jsme splnili. Registrace zpracovny medu nám umožňuje nabízet naše včelí produkty nad rámec „prodeje ze dvora“ v široké distribuční síti nebo prostřednictvím vlastního e-shopu. Zákazníkovi pak pravidelný veterinární dohled a naše odhodlání nabízet jen prvotřídní produkty poskytuje záruku, že od nás vždy dostane kvalitní, bezpečný a čistě přírodní produkt.

Duben

Stejně jako loňský duben i ten letošní začal velkým ochlazením, kdy se ranní teploty propadaly až k -7 °C. Tradičně pomrzlé rozkvetlé meruňky už pro nás nejsou žádným překvapením a v naší zahradě se tak tyto stromy zařadily mezi okrasné dřeviny bez plodů. Po Velikonocích se krátce oteplilo a nastal čas na první přesuny plodových plástů mezi včelstvy a úvahy o tvorbě sběrných oddělků. Blíží se doba rozkvětu třešní a tím pravý začátek včelařského jara … Pár teplejších dnů jaro nedělá a týden po Velikonocích se vrátila zima a začalo období nekonečného deště. Až následující statistika dubna upřesnila, jak studený a mokrý byl. Srážky v jižních Čechách na úrovni 250 % normálu a průměrná teplota o dva stupně nižší než je obvyklé, jen dvakrát bylo kolem 2O °C. Oproti roku 2018, kdy takových dnů bylo osmnáct, obrovský rozdíl. Niméně včely se rozjely a nástavky se začaly rychle plnit … Pokud by nás nečekal stejně studený a mokrý květen, měl by z toho jeden radost …

Březen

Březen u nás začal úhynem dvou včelstev hlady. To, co jsme tušili, se také potvrdilo a byť jsme měli těsto na jarní dokrmení včel připravené, tu správnou chvíli pro jeho použití jsme bohužel nezvládli. Nebyl to pěkný pohled, ale naše nováčkovské chyby budou tou nejlepší školou, aby se podobné selhání neopakovalo. Díky několikadennímu oteplení na počátku března následovalo rychlé rozebrání včel a kontrola zásob. Oproti loňskému roku byly zásoby evidentně menší, hlavně u loňských oddělků, a u více než poloviny včelstev jsme museli dokrmit, aby nehrozilo předjarní hladovění. Naprostá většina včel již plodovala, starší včelstva už extrémně. Teploty byly jak na houpačce, což pro včelstva nebyl ideální. Zejména udržení plodu v teple v týdnech, kdy došlo k velkým propadům teplot, bylo zejména u loňských oddělků obtížné. Poslední březnový víkend jsme zřídili dvě nová stanoviště v okolí Poněšic a Semence u Týna nad Vltavou, kam putovaly vybrané loňské oddělky.

Únor

Nejkratší měsíc roku začal větrným a po několika dnech i velmi mrazivým počasím. Situace v našich včelstvech se na první pohled uklidnila, byť jsme jako vzpomínku na „jarní teplotní úlet“ v období Vánoc a přelomu roku stále nacházeli na úlových podložkách mrtvé včelí kukly. Ze všech stanovišť jsme na začátku měsíce sebrali měl, která po vysušení putovala na zatím ještě povinné rozbory. Byť výsledky dopadly velmi dobře, nemáme z toho, co se děje v okolí ve včelstvech, dobrý pocit. Řada včelařů nemá již jediné živé včelstvo a také informace o včelstvech z ostatních míst v Čechách jsou velmi pesimistické. Vývoj počasí v druhé polovině února pokračoval opět hodně nestandardním vývojem teplot, kdy extrémně teplé týdny střídá typicky zimní počasí. Včely plodují, o čemž svědčí teplé a orosené strůpky. Pokud bude tento vývoj pokračovat, uhynou další včelstva hlady z důvodu velkého rozplodování a spotřeby zásob v tak časném, ještě zimním období. Držíme včelám palce, kromě hlídání a včasném doplnění zásob nám nic jiného v tuto chvíli nezbývá!

Leden

Jak starý rok skončil, ten nový začal. Teploty byly rekordní, včely létaly jak v teplých jarních dnech a zároveň matky nastartovaly plodování. Jasným znakem zakladení plástů vajíčky byly mokré strůpkové fólie a včely nosící pyl v rouskách. Nadstandardní teplo trvalo až do poloviny ledna, ale i poté byla letová aktivita včel mimořádná. Právě z důvodu péče o plod létaly dělnice pro vodu i v období, kdy byly teploty jen pár stupňů nad nulou. Mnoho z nich tyto cesty za vodou zřejmě nepřežilo. Nedobré to znamení! Veškerý předchozí zmatek matky přírody se potvrdil i v dalších dnech – ke konci ledna se na podložkách začaly objevovat mrtvé zmrzlé včely ještě ve stádiu kukel, které jejich úlové opatrovnice vyhodily ze zakladených buněk …Věříme, že se včelstva dostanou následně do normálu a dožijí se toho pravého jara. Začátkem ledna jsme začali macerovat v prosinci vylámaný propolis v 80% konzumním lihu s cílem získat další z léčivých včelích produktů, propolisovou tinkturu. Zadařilo se a 23. ledna jsme naplnili prvních osm lékovek s kapátkem tímto včelím zázrakem. Vzorky jsme rozdali přátelům a známým na vyzkoušení. První reakce jsou velmi pozitivní, tak v těchto chladných týdnech připravujeme další zkušební várku!

2022

Prosinec

Po tuhých mrazech v první polovině prosince zavládlo zhruba od zimního slunovratu jaro. V mrazivých dnech začátku Adventu jsme se kromě účasti na adventních trzích věnovali kompletaci rámků a drátkování … takže pro rok 2023 máme v tomto směru vše připraveno. Mrazy byly ideální pro vylámání propolisu z propolisových mřížek. Vzorek propolisu jsme zalili konzumním 80% lihem a těšíme se na výsledek v získání první propolisové tinktury. Určitě se bude hodit na záněty, afty nebo opary, které nám v rodině čas od času znepříjemňují život. Teplejší počasí nad bodem mrazu nám umožnilo ještě před vánočními svátky přeléčit všechna včelstva pokapem kyselinou šťavelovou. Řada včelařů v našem okolí hlásí od září prázdné úly bez včel a tento podzimní trend pokračoval i v posledním měsíci roku 2022. V našich úlech jsou zatím všechna včelstva při životě a nejeví známky nějakých nemocí. Věříme, že to tak vydrží nadále! Jestliže zavládlo kolem Vánoc teplotně časné jaro, konec roku byl takřka květnový s teplotami nad 17 °C.  Pro vyprášení výkalových váčků včel ideální, ale snad to nebude trvat delší čas. Mohlo by to vést k rozplodování matky a v následných studených dnech, které nás zajisté čekají, by větší plochy plodu znamely jeho úhyn, případně úhyn dělnic, které by se plod snažily zahřívat.

Závěrem děkujeme všem příznivcům našich produktů za důvěru a přejeme nám všem i včelám v roce 2023 vše dobré, hlavně pevné zdraví!

Listopad

Počátkem listopadu jsme provedli první léčení všech včelstev proti varroáze. Tak jako v loňském roce jsou rozdíly ve spadu roztočů mezi jednotlivými včelstvy viditelné, ale ne zcela zásadní. Všechna včelstva jsou zřejmě i díky léčení kyselinou mravenčí a šťavelovou v podletí v dobré kondici. Ranní pokles teplot jen lehce nad nulu je podnětem pro tvoření zatím volnějšího chomáče, během dne se chomáč rozvolňuje a řada včel vylétá z úlu. Primárně létají pro vodu, ale některé se dokonce i v této pozdní době vrací do úlu s plnými rouskami pylu. V dílně připravujeme nové rámky – ve volných chvílích sponkujeme a drátkujeme. S medovými přebytky se chystáme na podzimní a adventní trhy, nově se zabýváme také výrobou svíček z včelího vosku. Věříme, že potěší v období Adventu naše kamarády, přátelé a rodinné příslušníky.

Říjen

V říjnu jsme zazimovali úly doplněním uzávěrů česen proti hlodavcům a nenechavým ptákům. S ohledem na nadstandardně teplé počasí a přítomnosti včelího plodu jsme léčení proti varroáze odložili na listopad. Uvidíme podle počasí, kdy nastane vhodná doba – včely nebudou létat, v úlech nebude plod a zároveň bude dostatečně teplo, aby včelstva nebyla ještě v zimním chomáči. Tři letošní matky jsme nezvládli označit, ale na to bude čas na jaře. Nové včelí domečky máme na příští rok připravené a začínáme také s přípravou rámků na další sezónu, tedy se sponkováním přířezů a s drátkováním. Za tímto podzimním finišem je myšlenka, že co se nestihne připravit do Vánoc, to nejspíš na jaře nebude. Pro příští rok máme s majiteli pozemků domluveny tři nová stanoviště – v Radonicích, Poněšicích a jedno na Semenci u Týna nad Vltavou. To na Semenci je specifické tím, že kromě pestrých luk a sadů je v těsné blízkosti přibližně 5 ha akátových porostů.

Září

Je konec září, aktivita včel se podstatně snižuje jak na česnu, tak v úlu. Včelstva se již připravují na přezimování a tím také na další sezónu. Období jarní a letní hojnosti skončilo a včely přinášejí poslední zbytky pylu a nektaru z kvetoucích luk a zahrad – dokvétá zlatobýl, světlice, chrpa, slunečnice či břečťan. Ponechané zásoby vlastního medu a dodané cukrové zásoby mají včely zpracované a líhnou se poslední zimní včely, které mají za úkol zvládnout zimní měsíce a provést tak včelstva do nové sezóny. Zimní včely se dožívají 6-8 měsíců zejména díky menší aktivitě (v porovnání se včelami v plné snůšce mají o poznání méně práce) a větším tukovým tělískům.

0
    0
    Košík
    Košík je prázdný